Czarnkow.INFO - Internetowy Serwis Informacyjny
    Strona główna     Urzędy     Kultura i atrakcje     W mieście     Fotogaleria
    Nowe forum     Reklama     Katalog firm     Archiwum
Dzisiaj jest: 23 kwietnia 2021, piątek.  Imieniny: Alberta, Heleny, Ilony, Jerzego, Wojciecha

R E K L A M A



free counters


KORONAWIRUS A WYCIECZKI



W ostatnim czasie, w związku z epidemią koronawirusa, do rzecznika często wpływają zapytania konsumentów, czy otrzymają zwrot pieniędzy za odwołaną wycieczką albo czy możemy sami odstąpić od umowy usługi turystycznej i żądać zwrotu wpłaconej zaliczki?

Pani Marzena zwróciła się z zapytaniem, czy może odstąpić od imprezy turystycznej?: "Wykupiłam wycieczkę przez internet w dniu 12.02.2020 r. z biurem podróży, na którą wpłaciłam zaliczkę w kwocie 1748 zł. Wyjazd do Albanii ma się odbyć dopiero w czerwcu 2020 r. Czy mogę odstąpić od umowy, powołując się na pandemię koronawirusa Covid-19?". Natomiast Pan Maciej miał odwrotną sytuację, gdyż jak wskazał: "Moja wycieczka zagraniczna została odwołana przez organizatora z powodu koronawirusa. Czy przysługuje mi zwrot pieniędzy?". Należy wyjaśnić, że zgodnie z art. 47 ust. 4 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2361) konsument może odstąpić od umowy z powodu wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności w miejscu imprezy lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Taką sytuacją jest np. epidemia. W tym wypadku konsument nie jest obciążany kosztami odstąpienia od umowy. Nie należy mu się jednak żadne odszkodowanie lub zadośćuczynienie od organizatora. Organizator musi zwrócić konsumentowi wpłacone pieniądze w ciągu 14 dni od dnia, w którym oświadczenie o odstąpieniu zostało skutecznie złożone. Ale tutaj musimy także spojrzeć na nowe przepisy, które obowiązują od 13 marca 2020 r. tj. Ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przepisy uchwalone w związku z epidemią każą uznać, że do skutecznego złożenia oświadczenia dochodzi dopiero 180 dni po tym, jak podróżny powiadomił biuro o odstąpieniu art. 15k ustawy COVID-19. Zamiast zwracać pieniądze, biuro może konsumentowi zaproponować inną wycieczkę lub voucher, ale konsument nie musi z tej możliwości korzystać. Przypominam, że sytuacja związana z epidemią zmienia się bardzo szybko, więc wskazany powyżej przepis nie musi uzasadniać odstąpienia w tym momencie od umowy dotyczącej imprezy, która ma odbyć się na przykład dopiero w czerwcu. Zatem w przypadku Pani Marzeny trudno w tej chwili przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna w czerwcu, gdzie ma zaplanowany wyjazd, zwłaszcza pod koniec tego miesiąca. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy w miejscu docelowym nadal będzie zagrożenie zakażeniem i czy na miejsce da się bezpiecznie dojechać. Odstąpienie od umowy byłoby więc przedwczesne i mogłoby nie zostać uznane przez biuro podróży. W przypadku Pana Macieja, gdzie biuro podróży samo odwołało wycieczkę, konsument powinien otrzymać zwrot pieniędzy. Zgodnie z art. 47 ust. 5 pkt. 2 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, jeżeli organizator turystyki nie może zrealizować umowy z powodu nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, może ją rozwiązać i zwrócić podróżnemu wszystko to, co wpłacił. Podróżnemu nie przysługuje dodatkowe odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Warunkiem jest, by organizator powiadomił podróżnego o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej niezwłocznie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej. Organizator musi zwrócić konsumentowi wpłacone pieniądze w ciągu 14 dni od dnia rozwiązania umowy. I tutaj także musimy spojrzeć na nowe regulacje prawne uchwalone w związku z epidemią, które każą uznać, że do rozwiązania umowy o imprezę turystyczną dochodzi dopiero 180 dni po tym, jak organizator turystyki powiadomił konsumenta o rozwiązaniu umowy.

Na koniec przypominam, że w obecnej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego rzecznik również pracuje zdalnie (telefonicznie, e-mail), aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Zatem, jeżeli spotkamy się z utrudnionym kontaktem ze sprzedawcą lub nie będziemy wiedzieli, jakie mamy prawa, zawsze można uzyskać bezpłatną pomoc u Powiatowego Rzecznika Konsumentów pod numerem telefonu 660753160 lub wysyłając e-mail: prk@pct.powiat.pl.
Miłosz Niedźwiecki
Powiatowy Rzecznik Konsumentów
Tel. 660 753 160

O serwisie  |   Dodaj do ulubionych  |   Ustaw jako startową  |   Miasto Czarnków  |   Miejskie Centrum Kultury
Redakcja Czarnkow.INFO: 64-700 Czarnków, os. Parkowe 21/37, tel./fax 600 545 261, czarnkow.info@onet.pl
© Marcin Małecki Jacek Dutkiewicz 2004-2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.