Czarnkow.INFO - Internetowy Serwis Informacyjny
    Strona główna     Urzędy     Kultura i atrakcje     W mieście     Fotogaleria
    Nowe forum     Reklama     Katalog firm     Archiwum
Dzisiaj jest: 18 grudnia 2017, poniedziałek.  Imieniny: Bogusława, Daniela, Laury, Wiktora

R E K L A M Afree counters


KULTURA
I ATRAKCJE
 
Kultura
Atrakcje


ZWIĄZKOWA WYSTAWA

Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie oraz Związek Artystów Plastyków Oddziału Czarnkowsko -Trzcianeckiego serdecznie zapraszają na wystawę malarstwa autorstwa Marii Frankowskiej, Haliny Adamowicz, Haliny Woźniak, Elżbiety Domogalskiej, Grażyny „Jagienka” Rębarz, Marii Kredens, Zdzisławy Kajzderskiej, Wojciecha Holz oraz Wacława Mielczarka. Artyści przedstawili nostalgiczne pejzaże, postaci oraz martwe natury w barwnej kolorystyce. Wystawa będzie czynna od 15 do 30 grudnia 2017 r. w galerii „Pięciu”.
URODZAJ NA DZIEWCZYNKI Z ZAPAŁKAMI

Już od 20 lat w przededniu świąt Bożego Narodzenia Czarnków pięknieje. Po ulicach chodzą uśmiechnięci przechodnie, słychać kolędy, a na każdej, nawet najkrótszej i najmniejszej uliczce, można spotkać zmarznięte i zmęczone, ale radosne dziewczynki z zapałkami. To już czarnkowska tradycja, że w grudniu każdego roku odbywa się zbiórka pieniędzy w ramach akcji "Urodzaj na dziewczynki z zapałkami".

Wzorem literackiej bohaterki na ulicach Czarnkowa pojawią się dziewczynki ze specjalnie przygotowanymi pudełkami świątecznych zapałek. Pudełka oznaczone są rysunkiem dwóch postaci z wyciągniętymi rękoma. Ten znak towarzyszy akcji od samego początku. Jest symbolem pomocy potrzebującym. Zebrane środki przeznaczane były dotychczas na różne cele: przygotowywano słodkie paczki dla najuboższych mieszkańców miasta, pomagano głodującym dzieciom w Zambii, rodzinie która straciła dom w pożarze, dziewczynce chorej na białaczkę, niesłyszącemu chłopcu, rodzeństwu z chorobą nowotworową i 500 - gramowemu wcześniakowi. W tym roku, jak zawsze, cel jest szczególny. Nieopodal nas, w Czarnkowie, na pomoc czeka rodzina Bereniki. Dziewczynka ma dwa lata i cierpi na rzadką chorobę - zespół Cri Du Chat. Choroba ta powoduje znaczne upośledzenie psycho - ruchowe i dlatego jej stan wymaga ciągłej rehabilitacji oraz zajęć z psychologiem i logopedą. Jak zwykle, w tego rodzaju przypadkach, oprócz opieki lekarskiej i wsparcia duchowego płynącego z różnych stron, niezwykle istotna jest pomoc materialna. Stąd też pomysł, aby wspólnie z Państwem i dziewczynkami z zapałkami, w ramach tegorocznej akcji pomóc właśnie Berenice. Dlatego już dziś Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie serdecznie zaprasza do udziału w tym pięknym przedsięwzięciu, które w tym roku odbędzie się, w czwartek 21 grudnia w godzinach 12.00 - 17.00 na terenie całego miasta. Centralnym punktem akcji będzie plac Wolności i jego najbliższe okolice. Tu będzie można posłuchać kolęd, napić się ciepłej herbaty z cytryną i otrzymać słodki prezent od Gwiazdora. Na ulicach spotkać będzie można uczennice czarnkowskich szkół, które zachęcać będą przechodniów do nabycia choćby jednego pudełka zapałek. Tegoroczne zapałki zostały ufundowane przez czarnkowską firmę DORA METAL. Wspomóżcie tę akcję i wrzućcie do puszek, ile kto może. Wieść niesie, że zapalenie świeczki na wigilijnym stole taką zapałką, gwarantuje rodzinne szczęście. Ten dzień daje radość wszystkim: wolontariuszom, organizatorom, obdarowanym i uczestnikom.

Już po raz drugi tej charytatywnej akcji towarzyszyć będzie spotkanie pod nazwą "Podziel się Wigilią" przygotowane przez stowarzyszenie CEL pod patronatem posłanki Marii Małgorzaty Janyska. Tego samego dnia około godziny 16.30 na placu Wolności odbędzie się otwarcie żłóbka, który od kilku lat ozdabia centrum Czarnkowa w okresie świąt Bożego Narodzenia. Autorem i wykonawcą figur jest artysta rzeźbiarz Jerzy Kopeć z Przytocznej, a samej szopki Kazimierz Dymek z Lubasza.
Paweł Zajda


Tak było w zeszłym rokuŚWIĄTECZNE KOLĘDOWANIE


Tak było w zeszłym rokuKONCERTY KOLĘD POLSKICH

O serwisie  |   Dodaj do ulubionych  |   Ustaw jako startową  |  Czarnkow.pl  |   NetBase Czarnkôw  |  Strony WWW o Czarnkowie
Redakcja Czarnkow.INFO: 64-700 Czarnków, os. Parkowe 22U, tel./fax (067) 356-68-35, czarnkow.info@onet.pl
© Marcin Małecki Jacek Dutkiewicz 2004-2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.